
KHARKIV HOUSING CHALENGE

KHARKIV HOUSING CHALENGE

KHARKIV HOUSING CHALENGE

KHARKIV HOUSING CHALENGE
KHARKIV HOUSING CHALLENGE
REWITALIZACJA OBSZARÓW MIESZKANIOWYCH
Projekt rewitalizacji obszarów zabudowy mieszkaniowej wielorodzinnej oraz usług towarzyszących w Charkowie / Ukraina
Konstrukcja żelbetowa / żelbetowa prefabrykowana / murowana / stalowa / lekka zabudowa. Budynek: Ilość kondygnacji podziemnych - 1, nadziemnych - 5, wys. 16 m, budynki średniowysokie
Funkcja: budynki mieszkalne wielorodzinne, usługowe, użyteczności publicznej, mała architektura
Dane ilościowe: Pnetto - 75 700 m2,
Inwestor: Norman Foster Foundation
Status: projekt koncepcyjny
Nagrody: Projekt w gronie 40 -stu wyselekcjonowanych i opublikowanych prac
Projekt koncepcyjny przygotowany został na konkurs ogłoszony z inicjatywy Norman Foster Foundation. Celem konkursu miało być zaproponowanie rozwiązania, łatwych w realizacji rozwiązań, rewaloryzacji częściowo uszkodzonych lub zniszczonych budynków mieszkalnych z wielkiej płyty w dzielnicy Charkowa Saltivka. Ponadto rozwiązania miały też odpowiedzieć na problematykę niedostatecznego nasycenia rejonu usługami. Istotną kwestią było również zaproponowanie uniwersalnych rozwiązań oferujących schronienie dla ludności cywilnej w ramach całości założenia.
Koncepcja zakłada opakowanie budynków zabudowanymi, przeszklonymi loggiami z otwieranymi, przesuwnymi sekcjami powyżej balustrady z równoczesną ingerencją w istniejące bryły w postaci wysuniętych z lica wykuszy z lekkiej prefabrykowanej konstrukcji stalowej z elewacjami wentylowanymi, mocowanych do istniejącej konstrukcji budynków i wspartych od dołu dostawionymi, żelbetowymi podporami nowych płyt stropowych i ścian.
Kondygnacje techniczne zagospodarowane zostały dodatkową funkcją mieszkalną w oparciu o powyższe, lekkie rozwiązania, by nie dociążać konstrukcji budynków. Zabudowa na najwyższej kondygnacji przechodzi w formę miejskich willi, gdzie nie gdzie dwupoziomowych generując dodatkową powierzchnię do skomercjalizowania umożliwiając częściowo refundację kosztów związanych z transformacją obiektów. Założono swobodę rozmieszczenia i grupowania wykuszy w pionie co umożliwia zwiększenie indywidualizacji rozwiązań na poszczególnych budynkach, które występują w dużej ilości na dużym obszarze.
W celu zniwelowania niedoborów powierzchni parkingowych zaprojektowano parkingi podziemne w technologi prefabrykowanej, pełniące rownież rolę schronów. Realizowane są dwuetapowo, gdzie pierwszy etap to zwykły schron złożony z prefabrykowanych sekcji instalowanych w poziomie przyszłego parkingu podziemnego a następnie, w drugim etapie przekształconych w rowerownie w docelowym założeniu parkingowym. Założono wykonanie nowej funkcji w połączeniu z pionową komunikacją istniejących budynków. nad garażami przewidziano funkcje: rekreacyjną i place zabaw przy wykorzystaniu elementów z prefabrykowanych, gotowych obiektów jako wyposażenie placów zabaw.
Funkcje komercyjne rozwiązane zostały w podobny sposób, mianowicie jako półgotowe elementy montowane w docelowej lokalizacji wg potrzeb i etapowo w dowolnej konfiguracji i układzie przestrzennym jako centra typu convenient lub pojedyncze lokale dostawione do budynków mieszkalnych
07 - 10 / 2024